Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Nadanie imienia

„Inko! Nie zdradziłaś swych żołnierzy

Dzisiaj patrzysz na nas z nieba

Inko spraw bym w chwilach próby,

Zachowała się jak trzeba”

 

         Społeczność lokalna, uczniowie, nauczyciele Szkoły Podstawowej w Grudnej Górnej, która od 20 czerwca 2018r. nosi zaszczytne imię Danuty Siedzikówny „Inki”, podziękowali Bogu, podczas uroczystej mszy świętej, za osobę patrona, za jej życie, za niezłomność, za to, że dzięki takim, bohaterom jak ona, żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Postać „Inki" już na zawsze „zamieszkała” w naszych szkolnych murach. Przyjęliśmy ją, jako nauczyciela wyjątkowego, nauczyciela wszystkich: dyrekcji, wychowawców, rodziców i dzieci. Przyrzekamy cześć i wierność jej ideałom, czyli Bogu i Ojczyźnie.

         Na uroczystość nadania imienia szkole przybyło wielu zaproszonych gości: parlamentarzyści, przedstawiciele urzędu miasta, Ochotnicza Straż Pożarna, emerytowani nauczyciele, sołtysi oraz rodzice.

            Chwile te były wyjątkowe i niepowtarzalne. To momenty, w których naturalnym odruchem serca było spojrzenie wstecz. Zaduma nad wcześniejszymi losami tego miejsca, nad drogą, która doprowadziła nas do momentu, w którym się znaleźliśmy.

            Jako społeczność szkolna podjęliśmy działania zmierzające do nadania imienia naszej placówce. Nadać imię szkole, to jakby ustalić jej tożsamość, wskazać wartości ważniejsze od innych, podkreślić kierunek działań dydaktyczno – wychowawczych, a także wskazać społeczności szkolnej pewien autorytet, punkt odniesienia w jej działaniach.

            Jesteśmy dumni z tego, że naszym patronem została Danuta Siedzikówna „Inka”, której tak krótkie życie było świadectwem tego, że kochała Polskę ponad wszystko, że prawda to wartość niezłomna, a powtarzając za Jarosławem Wróblewskim „wolność jest kuloodporna”.

Odkrywanie osoby naszego patrona ukazało nam nie tylko wojowniczkę o wolność i prawdę, ale także prostą dziewczynę, która miała marzenia, lubiła muzykę, chciała kochać i żyć, ale przede wszystkim dostrzegliśmy, że to mała żołnierka Pana, która „ zachowała się jak trzeba”. To utwierdziło nas w przekonaniu, że Inka jest bez wątpienia wzorem dla nas wszystkich.

„Z woli własnej, z woli Nieba

Zachowałam się jak trzeba…”.

To motto, które obrali sobie, jako drogowskaz działań uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Grudnej Górnej, deklarując w ten sposób, że pragniemy kierować się w życiu wartościami, za które Inka oddała najcenniejszy dar – życie.

 

Dyrektor szkoły: mgr Małgorzata Śliwa

 

Zdjęcia wykonane przez  Pana Jana Warzechę oraz Pana Dariusza Lechwara.

 

 

Data dodania: 2021-01-12 16:16:58
Data edycji: 2021-01-27 14:07:33
Ilość wyświetleń: 369

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy
Zobacz

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

"Z woli własnej, z woli Nieba Zachowałam się jak trzeba…”

Alicja Węgorzewska
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej