Danuta Siedzikówna pseudonim „Inka” – bohaterska dziewczyna

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GRUDNEJ GÓRNEJ

„Z woli własnej, z woli Nieba

Zachowałam się jak trzeba…”.

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Jest to również Dzień Patrona Szkoły Podstawowej im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Grudnej Górnej.

Tegoroczne obchody Dnia Patrona uświetniły pokazy prezentacji multimedialnych o losach „Inki”, sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, przygotowanych przez uczniów naszej szkoły w ramach realizacji projektu edukacyjnego. Jego celem było upamiętnienie postaci Danuty Siedzikówny jako polskiego bohatera narodowego, rozwijanie zdolności wykorzystania dostępnych materiałów fotograficznych i innych dokumentów do opracowania prezentacji multimedialnej. Realizowanie zadań projektowych przyczyniło się do rozwinięcia w uczniach umiejętności samodzielnego poszukiwania materiałów źródłowych, promowania talentów młodzieży, a także motywowania uczniów do poszerzania wiedzy i umiejętności z zakresu technologii informacyjnej.

Uczniowie klas starszych sami zdobywali informacje, opracowywali je, a następnie przygotowywali prezentacje multimedialne. Pracowali zespołowo i indywidualnie. I tak powstało pięć prezentacji komputerowych. Jedną z nich stworzyli: Franciszek Sosnowski, Anna Czernecka, Monika Świstak, Alicja Żurowska, drugą: Jacek Piekarczyk, Patryk Dudek, trzecią: Krystian Szpak, Jakub Świętoń, Maksymilian Orkisz, Krzysztof Bebel, czwartą (indywidualnie) - Katarzyna Gąsior, piątą (indywidualnie) - Karolina Staniszewska. Każda z prac była oryginalna, interesująca. Uczniowie, którzy przygotowali projekty multimedialne o „Ince”, zaprezentowali przed społecznością szkolną efekty swojej pracy. W holu szkoły na tle pięknej dekoracji odbyły się pokazy slajdów, zdjęć  wzbogaconych muzyką, opatrzonych tekstem oraz emisja krótkich filmików. Prowadzący prezentacje dodawali komentarz słowny, który rozszerzał zagadnienia przedstawianego tematu. Autorzy  prac wykazali się pomysłowością, talentem, jak również rzetelnością.

Dzięki zaangażowaniu grupy młodzieży przygotowującej prezentacje multimedialne uczniowie naszej szkoły wzbogacili swoją wiedzę, poznając ciekawe fakty z życia patronki szkoły.

Od 2018 roku 1 marca to dzień szczególny dla całej społeczności Szkoły Podstawowej w Grudnej Górnej, która nosi imię Danuty Siedzikówny „Inki”. Ta bohaterska dziewczyna może być niewątpliwie wzorcem dla młodego pokolenia. Jej osoba stanowi  źródło   uniwersalnych wartości  moralnych, wśród  których znalazły się m.in. wierno­ść swoim ide­ałom, patriotyzm, lojalność, uczciwość, po­świę­ce­nie.

Data dodania: 2024-03-20 20:33:07
Data edycji: 2024-03-21 20:44:15