Międzynarodowy Dzień Tolerancji

W naszej szkole z inicjatywy pedagoga szkolnego oraz pedagoga specjalnego została przeprowadzona akcja edukacyjna o tolerancji. Międzynarodowy Dzień Tolerancji jest obchodzony na całym świecie 16 listopada, został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Artykuł I „Deklaracji Zasad Tolerancji” brzmi: „Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”. Różnorodność była, jest i będzie cechą charakterystyczną dla ludzkiej egzystencji. Mimo to bardzo trudno jest nam zaakceptować odmienność, często jesteśmy nietolerancyjni. Zmieniajmy nasze poglądy i wpajajmy dzieciom od najmłodszych lat poszanowanie drugiej osoby.

Na zajęciach uczniowie brali czynny udział w dyskusji o tolerancji. Wiedzą, jak należy postępować, by nie ranić drugiej osoby. Wyświetlony został krótki film. Na koniec wszyscy uczniowie utrwalili sobie najważniejsze hasła związane z tolerancją, np.: pomoc, dobroć, akceptacja, poszanowanie. Celem zajęć było uwrażliwienie uczniów na wszelkiego rodzaju przejawy nietolerancji i dyskryminacji, przypomnienie, że każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację, doszukanie się przyczyn nietolerancji, kształtowanie postawy tolerancji wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Warto, aby nie tylko w tym dniu ale i w inne, zastanowić się nad własną postawą w stosunku do innych osób, nawet z naszego najbliższego otoczenia. Bądźmy empatyczni.

Data dodania: 2022-11-29 11:53:26
Data edycji: 2022-11-29 12:08:53