Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Odsłonięcie tablicy profesora Aleksandra Potyrały

Odsłonięcie tablicy profesora Aleksandra Potyrały

     18 września 2024r. w Szkole Podstawowej im. Danuty Siedzikówny „ Inki” w Grudnej Górnej upamiętniliśmy niezwykłą postać, pioniera szkolnictwa okrętowego, człowieka zasłużonego dla Polski, który urodził się w Grudnej Górnej, a mianowicie Profesora Politechniki Gdańskiej – Aleksandra Potyrałę.

         Chwile takie jak ta są wyjątkowe i niepowtarzalne. To momenty, w których  naturalnym odruchem serca jest spojrzenie wstecz. Zaduma nad wcześniejszymi losami tego miejsca, nad drogą, która doprowadziła nas do momentu, w którym się znajdujemy.

        Wśród absolwentów naszej szkoły jest wielu wspaniałych ludzi: nauczycieli, lekarzy, ludzi nauki i ciężkiej pracy na roli, obywateli zatroskanych o losy „ małej ojczyzny”, po prostu wspaniałych Polaków. Jest wśród nich także profesor Aleksander Potyrała.

     Jako społeczność szkolna podjęliśmy działania zmierzające do odsłonięcia pamiątkowej tablicy, ku czci prof. Aleksandra Potyrały, postaci niezwykłej i godnej upamiętnienia, która stanowić będzie dla współczesnej młodzieży oraz późniejszych pokoleń wzorzec, wzorzec ciężkiej pracy, upartości w dążeniu do celu, wzorzec, który pokazuje, że wiedza, myśl naukowa jest niezwykle ważna w kształtowaniu umysłów i serc młodych pokoleń, które są przecież zawsze przyszłością narodu. A. Potyrała jest to także drogowskazem, iż nigdy nie wolno się poddawać, zwłaszcza w chwilach trudnych dla ojczyzny, a patriotyzm, to podstawa istnienia państwa zarówno w wymiarze dosłownym jak i duchowym.

      Aleksander Potyrała urodził się w Grudnej Górnej, syn Jana i Antoniny z domu Maziarek, konstruktor okrętów, współzałożyciel Koła Studentów Polaków Techniki Okrętowej o nazwie „ Korab”, które istnieje do dzisiaj i w tym roku obchodzi 100 lecie swojej działalności, Studentów Polaków proszę państwa, a trzeba wspomnieć i w latach 1922-26, kiedy A. Potyrała był studentem, nie było Polakom łatwo być studentami Polakami, członek Towarzystwa Nauki i Sztuki, pracownik stoczni Gdańskiej, stoczni Modlińskiej, gdzie kierował biurem projektowym, które opracowało plany pościgowca ORP Batory i tarłowca ORP Jaskółka. W latach 1934-1939 pracował w szefostwie Służby Technicznej Kierownictwa Marynarki Wojennej w Warszawie jako radca, inspektor a następnie zastępca naczelnika Wydziału Budowy Okrętów. Współtwórca projektów kontrtorpedowców OORP Grom i Błyskawica oraz okrętów podwodnych Sęp i Orzeł. Organizator Rejestru Polskiego Żeglugi Śródlądowej. Prof. A. Potyrała to twórca Państwowego Liceum Budownictwa Okrętowego „ Conradinum”, profesor Politechniki  Gdańskiej oraz dziekan Wydziału Budowy Okrętów. Jest założycielem Sekcji Okrętowców przy Stowarzyszeniu Inżynierów Mechaników Polskich.

     Profesor Potyrał a to człowiek zatroskany o los Polski, członek AK o pseudonimie Tarnowski, który  w roku 1943 zorganizował na tajnej Politechnice w Warszawie kurs budownictwa okrętowego. Był uczestnikiem Powstania Warszawskiego, uczestnik walk 1918/19 wojny 1920r.

        O prof. A. Potyrale, można byłoby mówić jeszcze wiele, przytoczę jedno ze zdań umieszczone na naszej pamiątkowej tablicy : „ Wychowawca i przyjaciel setek techników i inżynierów okrętowców”. Postawa ta wskaże drogę uczniom tej szkoły, by stawać się coraz to lepszymi ludźmi, by zdobywać wiedzę, dzięki której będą mogli w przyszłości budować ojczyznę, w której będzie panował pokój, wzajemne poszanowanie oraz miłość do nauki.

                                                                                                           

                                                                                                                   Dyrektor szkoły: Małgorzata Śliwa

Data dodania: 2024-09-20 08:21:55
Data edycji: 2024-10-17 09:58:38
Ilość wyświetleń: 76

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy
Zobacz

Nasi Partnerzy

Motto
naszej
szkoły

"Z woli własnej, z woli Nieba Zachowałam się jak trzeba…”

Alicja Węgorzewska
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej