Wycieczka do Sandomierza

23 maja 2024r uczniowie z klas I-III  wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Sandomierza.

Program wycieczki był bardzo bogaty. Uczniowie podziwiali sandomierską starówkę, Podziemną Trasę Turystyczną, czyli system piwnic, połączonych korytarzami, w których dawniej kupcy składowali towary handlowe. Tajemniczy podziemny labirynt owiany jest licznymi opowieściami. To z tym miejscem wiąże się najbardziej znana sandomierska legenda o Halinie Krępiance, która poświęcając własne życie uratowała miasto przed Tatarami. Podziwialiśmy również  Bramę Opatowską z II połowy XIV wieku, Dom Długosza, Bazylikę katedralną, Muzeum Ojca Mateusza w którym znajduje się oryginalna scenografia jak w serialu tj. wiernie odwzorowane wnętrze serialowej plebani, gabinet biskupa, komisariat i nawet cela w areszcie z zatrzymanym leżącym na pryczy. W pomieszczeniach znajdują się figury woskowe bohaterów serialu: Ojca Mateusza Żmigrodzkiego, jego gospodyni Natalii Borowik, Pluskwy, podinsp. Oresta Możejko, asp. Mieczysława Nocula oraz sierż. Przemysława Gibalskiego. Każdy kto chciał mógł zrobić sobie zdjęcie z figurą woskową przedstawiające wyżej wymienione postacie. Dużo wrażeń dostarczył dzieciom rejs statkiem po Wiśle oraz wizyta w Zbrojowni Rycerskiej. Tam, przywitane przez rycerza dzieci mogły wysłuchać kilku historii o królach i rycerzach. Uczniowie obejrzeli ekspozycję broni, strojów z epoki oraz salę tortur. Pod okiem Przewodnika -Rycerza mieli możliwość przymierzenia strojów rycerskich. Następnie wszyscy wróciliśmy na rynek, gdzie w restauracji „Ciżemka” czekał na nas smaczny obiad. Uczniowie również mieli czas, aby zakupić drobne pamiątki związane z tym pięknym miastem. Wycieczka dostarczyła uczniom wielu wrażeń i z pewnością na długo zostanie w ich pamięci.

Data dodania: 2024-05-24 15:19:56
Data edycji: 2024-06-09 11:28:15